کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
چرا تنها از کرونا می‌ترسیم؟!

چرا تنها از کرونا می‌ترسیم؟!

میهمان ناخوانده‌ای که از چین آمد، درعین‌حالی که آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری را به کشورمان تحمیل کرد اما شماری از نکات بهداشتی و مراقبت‌های لازم را در کانون توجه عمومی قرار داد که امیدواریم پس از آنکه این بلای جهان‌گیر رخت بربندد، تمهیدها مواظبت‌ها را نیز به همراه خود نبرد.

و اما بعد….

عوامل دیگری که روزانه صدها و حتی هزاران نفر را در کشور قربانی خود می‌کند و میزان کُشندگی آن‌ها به‌مراتب از این ویروس پدیدارشده بیشتر بوده، متاسفانه در لابلای بی‌خبری‌ها و بی‌دقتی‌ها پنهان شده و در ذهن و فکر جامعه آن‌گونه که باید جای نگرفته است.

برابر اعلام منابع معتبر و رسمی، بیماری‌های غیرواگیرداری مانند کبد چرب، قند و چربی بالای خون، چاقی، سرطان و…. که زاییده‌ی سبک زندگی تحمیلی به مردم به‌ویژه شهرنشینان است به‌خاطر بی‌تحرکی، تغذیه‌ی نامناسب و فست‌فودها، نوشابه‌های گازدار، تنقلات مضری مانند چیپس و پُفک، سیگار و قلیان و…. مرگ‌آفرین شده و در خاموشی و بی‌سروصدایی ترسناکی همه‌روزه جان‌های بسیاری را می‌گیرد.

آلودگی هوای کلان‌شهرها نیز بیش از آنکه عموم تصور می‌کنند، مرگ‌آور است و پیر و جوان هم نمی‌شناسد!

البته امیدواریم آن دسته از مسئولان بی‌لیاقت و بی‌خیالی که جز عوام‌فریبی و منفعت‌طلبی شخصی و باندی هیچ چیز دیگری را مهم نمی‌دانند، هرگز فرصت نیابند تا با بی‌تدبیری‌ها و ناشایستگی‌های خود، امتیاز و برند تاریخی و بسیار ارزشمند شیراز مظلوم ما را نابود و زایل کرده و هوای پاک شهرمان که تنها مزیت به‌جای مانده از روزگاران قدیم است را به آلودگی‌ها و بیماری‌ها مبدل کنند.

عامل مرگ‌بار دیگری که شمار قربانی‌های آن به‌شدت بر جان‌سِتانی‌های کرونا فزونی دارد، بی‌فرهنگی و ناخوشی‌های روحی – روانی خوفناک در رانندگی و وضعیت اسف‌بار راه‌های ارتباطی است که آمار و ارقام آن نیز حکایت از خفقان و خاموشی ذهنی و فکری عمومی دارد و به‌اصطلاح از نان شب هم واجب‌تر است تا مانند کرونا در کانون توجه همگانی قرار گیرد.

نکته‌ی قابل توجه دیگری که آن نیز مغفول واقع شده و مرگ‌ومیرهای پنهانی را به‌خود اختصاص داده، تخریب‌های روحی – روانی مانند فشارهای درونی منتج از تضاد و تبعیض است که از سوی عوامل پلیدی مانند آقازاده‌ها و خرده‌آقازاده‌ها، ویژه‌خوارها و ویژه‌خواه‌ها، رانت‌خوارها و همچنین فاصله‌ی عمیق بین حقوق و درآمدها با هزینه‌های زندگی و سختی‌های معیشتی است که اگر با نگاهی ژرف و تیزبینانه به تمام این عوامل بنگریم درمی‌یابیم که آمار مرگ‌آوری کرونا در پایین جدول قرار گرفته است.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 19 اسفند 1398