کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
سخنی با دادستان محترم شهرستان شیراز

سخنی با دادستان محترم شهرستان شیراز

 

با درود و سلام

 

نزدیک به دو سال پیش خبر دستگیری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در رسانه‌ها خبری شد، بدون آنکه از سوی مقامات ذی‌ربط به شرح ماجرا پرداخته شود!

 

 

حال این پرسش همگانی مطرح است که سازوکار نظارت و کنترل امور تعاونی‌ها چگونه و بر عهده‌ی چه سازمان، ارگان و مجموعه‌ای است؟!

 

 

مسئولان اداره تعاون شهرستان شیراز در ۹۹ درصد موارد خود را بی‌اختیار می‌دانند و تعاونی‌ها را صرفاً جزء (اِن جی اوها) و سازمان‌های مردم‌نهاد برمی‌شمارند و ریش و قیچی را نیز به دست هیئت‌مدیره‌ها و مدیران عامل تعاونی‌ها داده‌اند!!

 

 

عمق فساد در شماری از تعاونی‌ها را می‌توان در یک نمونه مثال زد.

 

یک شرکت تعاونی را می‌شناسم که هیئت‌مدیره‌ی آن بیش از ۱۵ سال همچنان بر سر کار است و از هر یک از به‌اصطلاح اعضای رسمی و قانونی آن‌، از کم و کیف تعاونی مذکور که بپرسیم، اظهار بی‌اطلاعی و حتی نشناختن اعضای هیئت‌مدیره می‌کنند!!

 

 

رسیدگی به تخلفات هیئت‌مدیره‌ها و مدیران عامل نیز به دلیل پوسیده، فرتوت، مندرس و کپک‌زده بودن قوانین تعاون که مربوط به سال ۱۳۵۲ بوده و تاکنون هیچ‌گونه اصلاحی در آن صورت نگرفته و به‌روز نشده است، به مراجع قضایی موکول می‌شود و مستلزم طی شدن روندی بسیار طولانی و خسته و کسل‌کننده است و معلوم نیست اداره تعاون بااین‌همه هزینه‌ای که به مردم تحمیل می‌کند و شمار بسیار خدم‌وحشمی که در اختیار دارد، در این زمینه چه مسئولیت و وظیفه‌ای را برعهده می‌گیرد؟!

 

 

با این اوصاف، جنابعالی به‌عنوان مدعی‌العموم محترم شهرستان شیراز، چه راهکاری را ارائه می‌فرمایید؟   

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 8 تیر 1402