کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
هزاران باغدار بازیچه‌ی امیال یکی دو نفر شده‌اند!!!!

هزاران باغدار بازیچه‌ی امیال یکی دو نفر شده‌اند!!!!

با بررسی بخش تعاون از سیستم اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و مشاهده‌ی وضعیت تعاونی‌ها، به‌روشنی می‌بینیم که تعاون،‌ شکست‌خورده‌ترین و بی‌رمق‌ترین بخش اقتصادی در کشورمان است و جز تضاد، تقابل، اختلافات، درگیری‌، تنش و …. خروجی دیگری نداشته و تمام به‌به و چه‌چه‌هایی که از جانب متصدیان امر نیز شنیده، دیده و خوانده می‌شود، تبلیغات پوچ و بی‌اثری بیش نیست.

از آنجا که  پویایی، تعالی و تحرک سازنده در هر بخش مستلزم وجود فرهنگ لازم به خود است، بخش تعاون به دلیل نبود فرهنگ همدلی، همبستگی، همیاری و همکاری، نتوانسته است اهداف اولیه را محقق کند تا بتواند گوشه‌ای از گلیم اقتصادی کشور را بگیرد و سختی و لختی بار آن را به دوش بکشد و این درحالی است که در قوانین مربوط به آن نیز گیروبندها و گره‌ها و ابهاماتی وجود دارد و زمینه‌‌ی سوءاستفاده‌هایی را برای برخی فرصت‌طلب فراهم کرده است.

بگذریم و به‌عنوان مثال به وضعیت تعاونی باغداران فاز ۲ سیاخ بپردازیم:

اسفندماه سال گذشته صدها باغدار علاقه‌مند به سرنوشت باغ‌های خود در شرایط سخت، ترسناک و خطرناک کرونایی گرد یکدیگر آمدند و برخی را به دلیل اعلام همدلی و همراهی با هم، به‌عنوان هیات مدیره و بازرس انتخاب کردند تا بتوانند با خیالی آسوده به آبادانی و سرسبزی باغ‌های خود مشغول شوند و این امر درحالی اتفاق افتاد که نزدیک به یک ماه پیش‌ازآن از سوی مدیرعامل وقت تعاونی، اسامی و مشخصات کامل نامزدهای هیات مدیره و بازرسان به‌طور کامل با قید شغل، موقعیت و وضعیت آنان به اداره کل تعاون فارس طی نامه‌ای رسمی و مستند ارسال و تقاضای ‌نظرخواهی شد و در پی آن این اداره کل با این امر موافقت و اعلام بلامانع بودن کرد و مراحل دیگر نیز صورت گرفت.

اینک با گذشت بیش از چهارماه، درحالی که مراحل مختلف مربوطه ازقبیل ثبت شرکت‌ها و …. را به تاخیر انداختند! به ناگهان اعلام می‌کنند که یکی از اعضای هیات مدیره به دلیل کارمند و شاغل بودن در یکی از یگان‌های نظامی نمی‌تواند عضو هیات مدیره باشد!

حال سئوال این است که چرا همان ابتدا با عضویت این فرد موافقت کرده‌‌اید و با گذشت بیش از ۴ ماه از انتخابات مجمع عمومی و معطل گذاشتن هزاران باغدار شریف، اینک تصمیم به تغییر و تعویض این شخص گرفته‌اید؟! مگر هزاران باغدار بازیچه‌ی نیات، رفتار و اعمال شما هستند؟! آیا وارد شدن خسارت‌های سنگین مادی و معنوی به ۳ هزار نفر را چگونه می‌خواهید جبران کنید؟!

بدون تردید بحث اصلی باغداران شخص و اشخاص نیست اما معطل گذاشتن چندماهه این قشر شریف و بازی‌های سلیقه‌ای و چگونگی رفتار و اعمال شما را هرگز برنمی‌تابند و از وزارتخانه و شخص وزیر و همچنین دستگاه قضایی مطالبه جدی خواهند کرد.

این‌گونه رفتار و اعمال سلیقه‌ها موجب دلسردی شمار بالایی از باغداران و انصراف از عضویت در تعاونی می‌شود چراکه به اعتبار آن خدشه‌ی جدی وارد کرده است.

از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در جریان این امر قرار گرفته‌ و قول رسیدگی را دادند، می‌خواهیم که جبران خسارت شود و موشکافانه و دقیق به این مطالبه رسیدگی کنند و پاسخ دهند.  

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 23 تیر 1400