کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
به کدام مذهب است این؟!

شِگردِ «مُشابهِ انگلیسیِ» دولت به بهانه‌ی کرونا و ایجاد تفرقه بین اقشار جامعه، نه‌تنها به وحدت عمومی خدشه وارد کرده، بلکه موجب فرار سرمایه‌گذاران به‌ویژه در بخش مسکن شده است، به‌طوری‌که بنابر آمار کارشناسانِ خودشان که بارها از صدا و سیما اعلام کرده‌اند، در چند ماه اخیر، ایرانی‌ها رکورد خرید مسکن در ترکیه و چند کشور کوچک حاشیه‌ی خلیج فارس را شکسته‌اند و در این کشورها سرمایه‌گذاری مطمئن کرده‌اند.

در این کشورها درست برخلافِ ایران، به خریداران مسکن امتیازهای بسیاری ازجمله اجازه اقامت دائم، کار و …. داده می‌شود و سیاست‌های آن‌ها صرفا تشویقی و ترغیبی است. اما در اینجا هم دولت و هم مجلس به یک کمیته انظباطیِ خشن مبدل شده‌اند و جز تهدید، جریمه، مالیات و …. کارکرد دیگری نداشته‌  و ندارند.

دولت به‌جای قبول مسئولیت و اجرای تعهداتِ قانونی و شرعی خود، به اختلاف‌افکنی بین موجر و مستاجر، کارگر و کارفرما و …. پرداخته و تلاش می‌کند گناه گرانی‌ها و تورم افسارگسیخته و فلج‌کننده را بر گردن کارفرمایان، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، موجران و … بیندازد و با این تصور که با این شیوه و شگرد می‌تواند خود را تبرئه و جامعه را سرگرم کند، هر روز بیش‌از گذشته به دامنه‌ی اختلافات، تنش‌های اجتماعی، درگیری‌ها، شکایت‌ها، افزایش پرونده‌های قضایی و …. می‌‌افزاید.

مجلس احساسی هم که خود را انقلابی نام نهاده است، نیز در عمل  ونه در شعار و گفتار،‌ به کمک دولت شتافته و به تصویبِ قوانینِ تنبیهی، تهدیدی و …. مبادرت ورزیده و در یک کمیته انظباطی محدود و محصور شده و سطح خود را تقلیل داده است و تصور می‌کند با قوانین یکسونگرانه، ناقص و …. می‌تواند به مقاصد خود برسد!

با این مقدمه به این نکته مهم و اساسی می‌رسیم که «کشور را چه شده است و به کدام مکتب است این؟!»

 آیا قوانین اسلامی هم مانند بسیاری از اجناس بُنجُلِ «چینی و کمونیستی» شده است؟! آیا از حزب مخوف کمونیست چین تبعیت می‌کنیم  و یا از قوانینی که سال‌های متمادی از قدیم بر مبنای آن‌ها و مطابق با موازین شرعی زندگی کرده‌ایم و مالکیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های پاک و سالم را همواره محترم شمرده‌ایم؟!

آیا مسبب تورم کمرشکن و گرانی‌های خانمان برانداز، سرمایه‌گذارانِ حامی تولید و رونق اقتصادی هستند یا رانت‌خواران و سرمایه‌بَرانِ خون‌خواری که پشت دیوارهای حامیانِ قدرتمندِ خود پنهان شده‌اند؟!

آیا با این سبک و سیاق، موانع تولید برداشته خواهد شد و از فرار سرمایه‌گذاران و کارآفرینان جلوگیری می‌شود؟!

آیا با این روش، تولید حمایت می‌شود و یا دست دولت در جیبِ مردم به‌صورت زورمدارانه و مستبدانه وارد خواهد شد و همچنان شاهد خروج سرمایه‌های ارزشمند انسانی و…. خواهیم بود؟!

و این است که غزلی در دیوان عراقی ما را به خود معطوف می‌کند. 

به کدام مذهب است این؟ که کُشند عاشقی را؟!

به قمارخانه رفتم، همه پاکباز دیدم / چو به صومعه رسیدم، همه زاهد ریایی و ……

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 16 فروردین 1400