کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……

بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ چقدر حقوق می‌گیرند؟ | آخرین وضعیت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی کشور درباره آخرین وضعیت لایحه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ توضیح داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی‌اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی درباره آخرین وضعیت اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: با وجود اینکه کلیات بودجه ۱۴۰۰ رد شد، اما از رئیس سازمان برنامه و بودجه این قول را گرفتیم که دوباره ۹۰ هزار میلیارد تومانی را که در لایحه قبلی برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته بودند، در لایحه جدید قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه این ۹۰ هزار میلیارد تومان بابت رد دیون و بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی است، گفت: با این مبلغ همسان سازی حقوق برای سال ۱۴۰۰ تداوم پیدا می‌کند، جلسات مختلفی با نمایندگان مجلس، کمیسیون تلفیق داشتیم و اعلام کردیم که با اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری طی دو مرحله، تبعیض زیادی بین بازنشستگان کشوری و لشکری با تأمین اجتماعی ایجاد شد.

بیات تصریح کرد: حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با بازنشستگان کشوری و لشکری در اسفند ۹۸ در یک سطح بود، اما در حال حاضر میزان حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نسبت به حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی خیلی بیشتر شده است و این ناعدالتی میان بازنشستگان است، مگر بازنشستگان تأمین اجتماعی برای این مملکت زحمت نکشیده‌اند که این میزان تبعیض وجود دارد؟

رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی افزود: دولت از منابع بودجه عمومی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را همسان سازی کرد و باید بازنشستگان تأمین اجتماعی را هم ببیند.

………………………………………………………………

……………………………………………………………..

اعتراضات و یا مطالبات بازنشستگان را باید بیش از خواسته‌های دیگر اقشار مورد توجه و دقت‌نظر قرار داد، چراکه شمار افراد شرکت‌کننده در تجمعاتِ سالمندانی که سال‌ها کار کرده‌اند و زحمت کشیده‌اند و حق بیمه آنان نیز پیش‌از دریافت حقوق و دستمزد کسر و به حساب دولت و تامین اجتماعی به‌ نرخ روز واریزشده، حکایت از گستردگی بیشتر و فراتر آن دارد که مشاهده و ملاحظه می‌شود، چونکه بدون تردید بسیاری از این عزیزان، به‌دلیل درگیر بودن با انواع بیماری‌های ویژه دوران سالمندی، قادر به شرکت در این‌گونه تجمعات نیستند و انتظار دارند که دیگران به‌جای آنان هم صدا و هم دادخواه باشند.

از سوی دیگر، چگونگی برخورد مسئولان با خواسته‌های برحق بازنشستگان، نمایشگر و مَحَک خوبی برای مردم دنیا برای سنجش میزان انسان‌دوستی، اخلاق، رحم و شفقت و یا برخلاف آن است، چراکه در این‌گونه موارد جهانیان به‌خوبی می‌توانند ادعاهای مسئولان را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند و راست‌آزمایی کنند و دریابند که آیا فقط با شعار و تظاهر و ریا مواجه هستند و یا به‌واقع بر آنچه گفته می‌شود، پایبندی وجود دارد.

همچنین شاغلان و جوان‌ترها با مشاهده نحوه برخورد با مطالبات سالمندان و جهان‌دیدگانِ فرهیخته، آینده دور و نزدیک خود را می‌بینند و بر اساس آن بیم و امید در وجودشان کم و یا زیاد می‌شود و در این عرصه برای تلاش و تکاپو یا انگیزه می‌گیرند و یا برعکس، امید به آینده در آنان کشته و خفته می‌شود.  بنابراین این روزها، زمان خوبی برای بسیاری از ارزیابی‌ها و راست‌آزمایی‌ها و سنجش میزان ادعاها نسبت  به عینیت‌هاست.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 2 اسفند 1399