کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…..

معاون هماهنگ کننده یگان های ویژه ناجا تاکید کرد

پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی در گرو افزایش سواد رسانه‌ای

معاون هماهنگ کننده یگان های ویژه ناجا گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که فناوری های نوین، رسانه ها و شبکه های اجتماعی همه جا را فرا گرفته است. از این رو باید تلاش کنیم با بالابردن سطح سواد رسانه ای، آگاه سازی، بصیرت و دشمن شناسی، از آسیب های اجتماعی فضای مجازی جلوگیری کنیم .

سرهنگ پاسدار سلمان قلی زاده در جمع فرماندهان، معاونان و کارکنان یگان های ویژه ناجا با تاکید بر لزوم بالابردن سواد رسانه ای تصریح کرد: آموزش و فرهنگسازی در راستای استفاده بهینه و آگاهانه در فضای مجازی یکی از ضرورت های اجرایی برای بیمه کردن افراد در فضای مجازی است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که فناوری های نوین، رسانه ها و شبکه های اجتماعی همه جا را فرا گرفته است. از این رو باید تلاش کنیم با بالابردن سطح سواد رسانه ای، آگاه سازی، بصیرت و دشمن شناسی، از آسیب های اجتماعی فضای مجازی جلوگیری کنیم و در واقع تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………..

فضای مجازی بدون وجود سواد رسانه‌ای، تاریک، مخوف و آسیب‌رسان است

متاسفانه ورود به عرصه فضای باز مجازی درعین‌حال نبود و یا کمبود سواد لازم آن در اقشاری از جامعه، موجب شده است که برخی بدون آنکه خود متوجه عملکردشان در این فضا باشند، به گماشته‌های بدون مزد و مواجبی مبدل شوند که نه‌تنها برای بازنشرهای متعدد و مکرر مطالب و موارد، هیچ‌گونه دستمزدی نمی‌گیرند و سودی نمی‌برند، بلکه هزینه مصرف اینترنت را نیز از جیب خود پرداخت می‌کنند!

هیچ‌گونه توجهی به منابع مطالب، خبرها و اظهارات در این فضا نمی‌شود و در نگاه این افراد، میان راست و دروغ، درست و نادرست، شایعه و واقعیت و …. تفاوتی وجود ندارد.

به‌طورمعمول منتشرکننده‌های شایعه، دروغ و …. از غلبه هیجان بر مخاطب‌‌ها، سوءاستفاده کرده و با نشر مطالبی که به «تُند و چَکشی» شهره یافته است، منویات خود را به ذهن و فکر آنان تحمیل می‌کنند و این روال آنچنان تداوم می‌یابد که شماری از مخاطبان بدون آنکه حتی تا پایان مطلب، فیلم و …. را دنبال کنند، به‌یک‌باره اقدام به بازنشر آن در گروه‌های متعدد و گوناگون می‌کنند و به‌گونه‌ای این تصور در آنان ایجاد می‌شود که درحال تخلیه منویان هیجانی و خواسته‌های درونی خود هستند!

مشاهده می‌کنیم که در فضای مجازی هیجان بر منطق، بررسی و دقت، غلبه می‌یابد و فضای غبارآلود و گمراه‌کننده‌ای ایجاد می‌شود که نادرستی‌ها جای درستی‌ها را تصرف و در خروجی آن امیال و اهداف تولیدکننده‌های محتواهای اولیه محقق می‌شود.

اما فضای مجازی درعین‌حال آسیب‌‌رسانی خطرناک و مخوف خود، می‌تواند روشنگر تاریکی‌ها، کنارزننده پرده‌های ریا و تزویر و … باشد، البته درصورتی که سواد رسانه‌ای را به‌همراه خود داشته باشد و ورودکننده‌ها به این فضا از دانش و بینش لازمه آن برخوردار باشند. متاسفانه نه‌تنها در دانشگاه‌ها، دبیرستان‌ها، مدارس و رسانه‌های رسمی و ملی ما نسبت به این مهم بی‌توجهی شده و می‌شود، بلکه سخنان بی‌پایه و اساس و جهت‌دار شماری از مسئولان نیز بر تیریگی و تاریکی این فضا افزوده و به سردرگمی‌ها و نابسامانی‌های آن دامن زده است. 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 12 بهمن 1399