کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……..

رفع کمبود شدید نیروی انسانی در هنرستان ها در دستورکار

مدیرکل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پیگیری در اولویت قرار گرفتن جذب فارغ‌التحصیلان، رفع کمبود شدید نیروی انسانی، تامین فضا، تجهیزات و مواد مصرفی هنرستان ها گفت: تخصیص اعتبار ۱۷۸ میلیارد تومانی در سال جاری برای حوزه فنی و حرفه ای و کاردانش صورت گرفته و نشان می دهد اراده بر تقویت آموزش های مهارتی همچنان وجود دارد.

مصطفی آذرکیش در گفت وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر اهمیت مهارت آموزی و توسعه‌ هنرستان‌ها که در اسناد بالادستی نیز مورد توجه قرار گرفته است اظهار کرد: تصویب قوانین حمایتی جهت افزایش سهم آموزش های مهارتی در کنار قوانین تکلیفی بویژه مشوق های کارفرمایی و بیمه ای ضروری و اجتناب ناپذیر است.

…………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………..

مسئله تعمیرات در کشور ما به موضوعی بغرنج و پردردسر مبدل شده است، چراکه درعین‌حال شمار بالای بیکاران، ازنظر نیروی ماهر تعمیرکار در زمینه‌های مختلف با کمبود شدید و ملموسی مواجه هستیم.

این مسئله موجب شده است که «تعمیر» به‌عنوان یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های روزمره اکثریت افراد جامعه همچنان مطرح باشد.

عدم شناخت لازم جامعه از علل بروز مشکل در دستگاه‌ها، وسایل خانگی، خودروها و …. موجب شده است که برخی تحت‌عنوان تعمیرکار، از این مسئله سوء‌استفاده کنند و به‌اصطلاح، مردم را تیغ بزنند و جیب آنان را خالی کنند.

گاهی قطعه‌ای از یک وسیله برقی و یا بنزینی که هیچ‌گونه مشکل و ایرادی ندارد را به‌دلیل عدم آگاهی لازم مشتری، بیهوده و بدون آنکه لازم باشد، تعویض و صاحب ناچار آن را مجبور به هزینه‌کردهای چندبرابری و سنگین می‌کنند.

متاسفانه اقبال جامعه بیشتر به سمت‌وسوی فروشندگی است تا تعمیرکاری، به همین علت، هم با کمبود تعمیرکار ماهر مواجه شده‌ایم و هم اینکه باید هزینه‌های بیهوده‌ای را متحمل شویم و ناخواسته، اجحاف را بپذیریم.

البته در این زمینه مشکل دیگری که وجود دارد، عدم نظارت دقیق و جدی بر کار تعمیرکاران است، به‌گونه‌ای که گاهی مجبور می‌شویم به مصداق ضرب‌المثل متداول، «شکایت خدا را نزد حضرت عباس ببریم!».

بنابراین باید در این زمینه چاره‌جویی جدی و اساسی صورت گیرد و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای گسترش یابد و به شمار افراد متبحر برای تعمیرات گوناگون مبادرت شود و آموزش‌وپرورش به‌جای افزودن مداوم و مستمر به تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار بدون مهارت دوره متوسطه، اقدام به ارایه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و تربیت نیروهای ماهر کند.    

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 5 بهمن 1399


Array