کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……

خطر پیک چهارم کرونا و هشدار درباره بازگشایی‌ها

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر بازگشایی‌های اخیر، گفت: احتمال بروز پیک چهارم کرونا به دنبال بازگشایی‌ها قابل رد کردن نیست، اما امیدواریم با توجه به اینکه روند رو به کاهش بیماری چشمگیر است، پیک چهارم رخ ندهد.

دکتر مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه تعجیبل در بازگشایی‌ها خطرناک است، گفت: بازگشایی بدون دلیل قطعی باعث افزایش گردش ویروس در جامعه و باعث افزایش موارد ابتلا در جامعه می‌شود. ما این موضوع را یک بار در اردیبهشت ماه هم تجربه کردیم و دیدیم وقتی آمار پایین آمد به سرعت مراکز آموزشی، رستوران‌ها، مراکز خرید و… را باز کردند و دود آن به چشم مردم رفت و یادمان هست که آمار مرگ و میر تا مرز ۵۰۰ نفر در روز نیز ثبت شد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه آمار مرگ و میر کرونایی طی چند روز اخیر دو رقمی شده است، اظهار کرد: باید این آمار را حفظ کرده و کاهش دهیم. مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، اکنون خبرهایی از فرمانداری تهران می‌خوانیم که درصد بالایی از درخواست‌های سفرهای بین استانی غیر ضروری بوده است و این نشان می‌دهد مردم تصور می‌کنند به محض کاهش آمار می‌توانند به سرعت به سفر رفته و در مجامع شرکت کنند؛ این رویه خطر آفرین است.

……………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………..

شل‌کن و سفت‌کن‌هایی که مرگ‌آفرین است

کرونا نزدیک به یک‌سال است که از چین پدیدار شده و هجوم خود به انسان‌ها در سراسر جهان را همچنان ادامه می‌دهد.

در این مدت، کشور ما نیز با فرازونشیب‌هایی در این زمینه مواجه بوده و تجربیاتی را کسب کرده است.

هرگاه با گسترش شیوع کووید ۱۹ مواجه بوده‌ایم، پیش‌زمینه و زمینه آن، چگونگی گفتار، رفتار و برنامه‌های مسئولان ذی‌ربط از یک‌سو و از سوی دیگر، عادی‌انگاری بسیاری از هم‌وطنان ما بوده است.

اعلام شناسایی روزانه شمار مبتلایان به کرونا و کم‌شدن آمار مرگ‌ومیرها، ساده‌انگاری و عادی‌انگاری را در ذهن و فکر برخی ایجاد می‌کند و این تصور را به‌وجود می‌‌آورد که دیگر نباید مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌ها را جدی گرفت!

اصلی‌ترین عامل بروز این مشکل، تداخل برنامه‌ریزی‌ها و وجود متولی‌های متعدد و یا خود‌متولی‌دانستن‌های برخی از مسئولانی است که هم از نظر علمی و هم به‌لحاظ اختیارات قانونی، حق ورود به این موضوع و مسئله را ندارند.

درعین‌حالی‌که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار می‌کند با بازگشایی مدارس مخالف است، اما شماری از مسئولان آموزش‌وپرورش بر حضور دانش‌آموزان در مدارس تاکید می‌کنند!

ترددهای شبانه در سطح شهرها همچنان ممنوع است، درحالی که ترددهای بین‌شهری آزاد شده و دیگر از کنترل ورود مبتلایان به شهرها و کلان‌شهرهایی مانند شیراز، خبری نیست!

درهم‌تنیده بودن شماری از مسئولان را از سیمای ملی مشاهده می‌کنیم، درحالی که پروتکل‌های بهداشتی، این‌گونه جلسات و تعاملات را به‌شدت منع کرده و بر حفظ فاصله فیزیکی افراد، قاطعانه تاکید می‌ورزد!

همواره از دورکاری بخشی از کارمندان ادارات سخن به‌میان می‌آید، درحالی که در این‌گونه اماکن اغلب شاهد تراکم ارباب‌رجوع هستیم و دورکاری‌ها و عدم حضور کارکنان، گاهی نتیجه عکس داده است.

همواره از الکترنیکی شدن امور بانکی و عدم نیاز به حضور در بانک‌ها سخن گفته می‌شود، اما همچنان شاهد شلوغی بسیاری از بانک‌ها و فراهم بودن زمینه انتقال ویروس در آن‌ها هستیم.

با این اوصاف، بعید نیست که باز هم با فراگیری گسترده و بالا رفتن آمار مرگ‌ومیرهای کرونایی مواجه شویم و شمار دیگری از هم‌وطنان ما قربانی این وضعیت شوند. 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 30 دی 1399