کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…….

به‌جای حل مساله آلودگی هوا با انبوهی از مصوبات متروک مواجه هستیم

مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران عنوان کرد: گریز از واقعیات موجود در تدوین برنامه‌های عمل و کل‌گرایی یا تقلیل‌گرایی مساله موجب شده طی چند دهه به‌جای حل مساله آلودگی هوا با انبوهی از مصوبات مواجه هستیم که متروک یا زمین‌گیر شده‌اند.

به گزارش ایسنا، شینا انصاری در صفحه شخصی خود در توییتر با انتشار یک رشته توییت درباره آلودگی هوا آورده است: صورت مساله مشخص ‫آلودگی هوا راهکارهای معین دارد که ‌باید در ظرف زمانی منطقی در محورهای مختلف چون توسعه حمل و نقل عمومی، بهبود کیفیت سوخت، ارتقای استاندارد خودروها، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، کنترل آلودگی صنایع در طول ایام سال با اولویت در دستور کار نهادهای متولی قرار گیرد.

انصاری ادامه داد: مساله آلودگی هوا به‌عنوان یک مساله شاخص محیط زیستی هر چند موضوعی غامض ولی غیرقابل حل نیست. گریز از واقعیات موجود در تدوین برنامه‌های عمل و کل‌گرایی یا تقلیل‌گرایی مساله موجب شده طی چند دهه به‌جای حل مساله آلودگی هوا با انبوهی از مصوبات مواجه هستیم که متروک یا زمین‌گیر شده‌اند.

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

مسئله مصوبات متروک مورد اشاره مدیرکل اداره محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، نه‌تنها در زمینه حفاظت از محیط زیست بلکه در بسیاری از زمینه‌ها همچون آواری سنگین بر سر مردم فروریخته و هم مانع پیشبرد امور و هم زمینه‌ساز مفسده‌های گوناگون شده است.

ازجمله این آوارهای سنگین و سخت، سنگ‌اندازی‌های مختلف بر سر راه اجرای طرح محدوده مرکزی کلان‌شهر شیراز، حدود شش سال پیش بود که این طرح سرانجام پس از طی کردن هفت‌خوان رستم و به‌طول انجامیدن سال‌ها انتظار، با گذران تمام مراحل مربوطه، از سوی شورای عالی ترافیک کشور مصوب و برای اجرا ابلاغ شد، اما شماری از همین آوارهای یادشده را یکی پس از دیگری به میدان تاخت‌وتازهای سلیقه‌ای و خودمحورانه آوردند و چنان سرنوشت دردناک و ترسناکی را برای کلان‌شهر تاریخی شیراز رقم زدند که چنانچه چند کشور متخاصم هم با یکدیگر متحد می‌شدند تا «برند تاریخی» شیراز که آب‌وهوای مشهورش است را محو و نابود کنند، باز هم مانند اینان نمی‌توانستند چنین هجمه سنگینی را بر آن وارد کنند!

در آن سال آوارهایی که ناشی از نگاه‌های فردی و شخصی و شامل مصوبات داخلی! و از نگاه‌های زیست‌محیطی، گردشگری و…. خالی بود، پای خشن و مستبدانه خود را بر روی طرح محدوده ترافیکی شیراز گذاشت و آن را زیر چکمه‌های زور و فشار لِه کرد.  

البته همان‌گونه که اشاره کردیم، این‌گونه مصوبات داخلی متروک، در زمینه‌های دیگری همچون منابع طبیعی به‌صورت آوارهای سهمگینی بر سر کشور فروریخته و موجب نابودی میلیون‌ها کیلومتر جنگل و همچنین بلااستفاده و بیهوده ماندن میلیون‌ها کیلومتر زمین‌های به‌اصطلاح «کلاس ۴» و محرومیت میلیون‌ها انسان از منابع خدادادی شده است.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 19 دی 1399