کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
ترویج خرافه از تریبون های رسمی!

 

کلاه‌برداری میلیونی دعا نویس قمی با حقه حل مشکلات مردم

ایسنا/قم دادیار شعبه هفتم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب قم، از صدور کیفرخواست برای متهم کلاهبرداری در قالب دعانویسی خبر داد و گفت: این متهم با ادعای دعانویسی برای رفع اختلافات خانوادگی، مبلغ ۲۳ میلیون تومان از یکی از شهروندان دریافت کرده است.

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………

تحلیل این خبر …..

 

 

 

کلاه‌برداری‌هایی که به‌عنوان فال صورت گرفته و می‌گیرد،  منتج از سخنانی است که متاسفانه گاهی از تریبون‌های رسمی منتشر می‌شود و زمینه را برای ایجاد باورهای خرافی فراهم می‌کند.

 

شیادانی که به‌طورمعمول از ظاهری به‌اصطلاح «غلط‌انداز» نیز برخوردارند، با سوء‌استفاده از باورهای دینی و مذهبی مردم و مخلوط کردن بعضی از خرافه‌ها به آن‌ها، دکانداری می‌کنند به‌طوری‌که تبعات سهمگین کارشان را می‌توانیم از مفاسد ناشی از این‌گونه روش و منش‌ها در سطح جامعه مشاهده کنیم.

 

 

دکان این‌گونه شیادان زمانی بسته می‌شود که زمینه‌های فعالیت آنان از میان برداشته و برای مقابله با این پدیده آسیب‌زا، جامعه واکسینه شود، همان‌طور که سیستم‌های بهداشتی و درمانی برای زدودن آثار بیماری‌زای ویروس‌ها، اقدام به واکسیناسیون عمومی می‌کنند.

 

 

جامعه باید به اندازه‌ای از رشد و دانش برسد تا در دام بازیگران عرصه باورها نیفتد و از گزند آنان مصون بماند.

 

 

خلط باورهای ناب با خرافه و نمود آثار مخرب آن، وجه تشابه نزدیکی با سوءاستفاده از طب اصیل و سنتی ارزشمند ما ازسوی شیادانی دارد که به‌نام این طب ریشه‌دار، خزعبلات و موهوماتی را ترویج می‌دهند تا از قِبَل آن بتوانند جیب مردم را خالی کنند، حتی چنانچه به قیمت به مخاطره افتادن سلامتی جامعه تمام شود.

 

 

برای از میان رفتن خرافه و ناآگاهی، در نخستین گام باید به‌سمت‌وسوی ارتقا بخشیدن سطح سواد جامعه در زمینه‌ باورهای خالص و ناب و همچنین بهداشت و سلامتی برویم و مراقب و مواظب تریبون‌های رسمی باشیم تا بتوانیم از این‌گونه کیسه دوختن‌ها جلوگیری کنیم.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 3 دی 1399