کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……

اولتیماتوم وزارت بهداشت به آزمایشگاههای تشخیص کووید ۱۹

معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام کرد: در چهارچوب تشدید نظارت بر آزمایشگاههای تشخیص پزشکی، در هفته گذشته فعالیت یک آزمایشگاه در حوزه نظارتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، که بدون اخذ مجوز اقدام به پذیرش و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ کرده بود، متوقف شد.به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام معاونت درمان وزارت بهداشت، همچنین مجوز دو آزمایشگاه مجاز به انجام این آزمایش که در ثبت نتایج آزمایشگاهی در سامانه پرونده الکترونیک سطح یک سهل انگاری و تاخیر کرده بودند و یک آزمایشگاه به دلیل کسب نتایج نامطلوب در مهارت آزمایی، به دستور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعلیق شدند.

…………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………..

 

نظارت دقیق و مستمر بر چگونگی عملکرد نه‌تنها آزمایشگاه‌های مربوط به  تشخیص مولکولی کووید-۱۹ بلکه سایر آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، امری حیاتی و بسیار مهم است، چراکه هم به سلامت عمومی و هم به مرگ و زندگی افراد بستگی تنگاتنگی دارد.

اعلام نظرهای گوناگون و متفاوتی که اغلب هم در فضای واقعی و ملموس و هم در سطح گسترده فضای مجازی ارایه و منتشر می‌شود، حاکی از وجود تناقض‌های بسیار در زمینه چگونگی کارکرد این‌گونه آزمایشگاه‌هاست. با این اوصاف رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی وظایف خطیری دارند که به تبیین و شفاف‌سازی در این زمینه بپردازند تا حیات انسان‌های بسیاری به مخاطره نیفتد و بار بیشتری را به هزینه‌کردهای عادی و معمولی مردم تحمیل نکند.

بیمار و آزمایش‌دهنده که اغلب بنابر نسخه‌ پزشکان به آزمایشگاه‌ها مراجعه می‌کند، لاجرم به اعتماد کردن به نتایج آزمایشاتی است که راه درمان را پیش روی پزشکان می‌گشاید و منجر به تصمیم گیری‌های حیاتی و اساسی می‌شود. اما سنجش صحت آزمایشات برعهده دستگاه‌های نظارتی گذاشته شده که در صورت بی‌توجهی می‌تواند مرگ‌آفرین و خسارت‌زا و غیرقابل‌جبران باشد.

از سوی دیگر نیز نباید آزمایش‌هایی که هزینه‌های بالایی دارند و بنابر نظر بسیاری از پزشکان شرافتمند و انسان‌دوست ضرورتی ندارد و هزینه‌های سنگینی را بر مردم تحمیل می‌کند، به وسیله‌ای برای درآمدهای نادرست و ناروا مبدل شود و درد مضاعفی را بر رنج بیماران بیفزاید.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 29 آذر 1399