کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……..

جزئیات اجرای برنامه‌ ۵ ساله‌ شهر و روستای بدون دخانیات

ابتکار شهر و روستای بدون دخانیات بر اساس ماده ۸ کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت به منظور محافظت از مردم در مواجهه با دود دست دوم دخانیات و کاهش عوارض آن از سال ۱۳۹۸ به صورت پایلوت در شهر مقدس قم ‌کلید خورد و از مرداد سال جاری هماهنگی های لازم جهت اجرایی شدن آن در ۶۳ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور انجام شده است.

نه‌تنها شهر و روستای بدون دخانیات، بلکه محل زندگی بدون هرگونه آلودگی و تهدید، حق مسلم انسان‌های سالم و پاک‌نهادی است که زیستنِ بهینه را هم برای خود و هم برای دیگران می‌خواهند.

متاسفانه بروز و ظهور فقر شدیدِ سواد بهداشتی به‌عنوان خطرناک‌ترین تهدیدکننده آسودگی و سلامتِ زندگی ما در دوران کرونا بیش‌از گذشته از خود رونمایی کرد و می‌بینیم که شماری از افراد ناآگاه، همچنان بی‌اعتنا و بی‌توجه به سلامتی خود و دیگران، قادر به دریافت و پذیرش خطرات ناشی از عدم رعایت شیوه‌نامه‌های مربوطه نیستند و همچنان با چشمان بسته، درواقع به «قتل‌عام» می‌پردازند!

برخی نیز با فروبردن دود سیگار و قلیان و پس دادن آن همراه با بسیاری از ویروس‌ها، باکتری‌ها و …، مدام به سلامتی خود و جامعه شلیک می‌کنند و به بمباران سم و مرض مشغولند!

این‌گونه افراد که درواقع نابینایان واقعی هستند، حق بهره بردن از لذایذ زندگی را هم از خود و هم از دیگران می‌ستانند و همواره با متصاعد کردنِ تعفنِ جهل و درد، انسانیت را قربانی دیو و دد کرده‌اند.

برخی دیگر که در دام خودبینی و خودخواهی گرفتار آمده‌اند، چشم خود را بر واقعیت‌ها بسته‌اند و نمی‌خواهند ببینند و بفهمند که بازخورد نیات و کردارشان سرانجام دیر و یا زود، گریبان‌گیر زندگی‌شان می‌شود و حاصل آنچه را که کاشته‌اند را درو خواهند کرد. شهر و روستای بدون دود، عاری از خطر و تهدید، رها شده از چنگال جهل، به‌دور از رنجِ گره‌های سخت و تلخ ترافیکی، امن و آسوده و …. حق مسلم هر انسان وارسته و شایسته‌ای است که همچون مَه نور می‌افشاند و محیط زندگی خود و دیگران را با اندیشه و کردارِ انسانی عطرآگین می‌کند.     

…………………………………………………………………

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 25 مهر 1399