کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……..

فرمانده ناجا: نیازمند حمایت های قضائی هستیم

فرمانده نیروی انتظامی بر لزوم حمایت های قضائی از نیروهای پلیس در جریان اجرای ماموریت ها تاکید کرد.

……………………………………………………………………………………………

تامین امنیت شهروندان هرچند که برابر قانون و مقررات، برعهده پلیس و نیروی انتظامی است، اما از پیشگیری در این رابطه گرفته تا رسیدن به مطلوب، همکاری و انجام وظایف محوله از سوی دیگر ارگان‌ها، سازمان‌ها، نهادها و …..، ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

رسانه‌ها، دستگاه‌های آموزشی و پرورشی، قوای سه‌گانه و … همه در ایجاد و احساس امنیت به سهم خود نقش ایفا می‌کنند و باید آنچه را که برعهده دارند، به‌خوبی و به‌طورکامل انجام دهند.

به‌طورمثال، سرقت چند متر کابل مخابرات که در بسیاری از معابر شیراز برای سارقان ساده و عادی، کار چندان دشواری نیست، می‌تواند در روند زندگی شماری از شهروندان اخلال و اختلال ایجاد و ده‌ها و بلکه صدها برابر آن خسارت وارد کند. خسارت‌هایی که گاهی جبران‌ناپذیر می‌شوند و برای همیشه فرد و یا افرادی را از بهره‌مندی‌هایی محروم می‌کنند.

همین مثال ساده و عادی می‌تواند زنجیره پیوسته و وابسته دستگاه‌های مسئول را نسبت به امنیت و برقراری آن به‌روشنی نمایان کند.

در مرتبه نخست باید پرسید که چرا فقر و ناچاری تا این درجه وجود دارد که یک معتاد ولگرد برای تامین مواد مخدر مصرفی خود، اقدام به سرقت چند متر کابل کند؟ و بررسی و رسیدگی به حال‌وروز چنین فلاکت‌زدگانی برعهده کدام دستگاه است؟

دوم اینکه چرا محل عرضه و یا امکان فروش کابل‌های سرقتی وجود دارد و این امر مورد توجه و دقت کافی قرار نمی‌گیرد؟

سوم اینکه مطالبه شهروندان در این زمینه متوجه کدام سازمان، ارگان و تشکیلاتی است که باید عهده‌دار ترمیم و جبران سریع و رفع مشکل باشد؟  و پاسخگوی مردم در این رابطه آیا مخابرات است و یا کلانتری محل؟

چهارمین نکته نیز به نحوه و چگونگی تاسیسات مخابراتی برمی‌گردد و این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که چرا کابل‌کشی‌ها به‌گونه‌ای است که امکان هرگونه سوءاستفاده در این زمینه به‌سهولت فراهم شده و اخلال‌گران و سارقان می‌توانند نیت شوم خود را بدون هیچ بیمی عملی کنند؟

این مثال ساده به این دلیل مطرح و عنوان شد که تاییدی بر لزوم حمایت‌های قضایی مورد اشاره فرمانده ناجا، هم از پلیس و هم از شهروندان باشد. 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 22 مهر 1399