کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…..

کرونا”؛ فرصتی برای کاهش آمار “آنفلوآنزا

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به کاهش موارد آنفلوآنزا در کشورهای نیمکره جنوبی زمین در زمستان، گفت: اگر رفتارهای بهداشتی و رعایت‌ها پروتکل های بهداشتی را ادامه دهیم، میزان بروز و شیوع انواع آنفلوآنزا و سرماخوردگی در پاییز و زمستان کاهش خواهد یافت.

……………………………………………

کرونا درعین‌حال وارد کردن خسارت‌های بسیار اقتصادی، اجتماعی و ….، هشدارهای ارزنده‌ای را به بشر داد و این موجود دوپای دارای فکر و اندیشه را متوجه لزوم مراقبت‌هایی کرد که می‌تواند جان او را نجات دهد و اجازه ندهد به سلامتیش آسیبی وارد شود.

هرچند برخی هنوز به خطر کرنا وقوف نیافته‌اند و مرگ را فقط ویژه همسایه می‌دانند، اما ای کاش در مواردی مانند بیماری‌های غیرواگیردار که در سال‌های اخیر به‌شدت جان می‌ستانند و کیفیت زندگی را تا حد دردناک و سختی کاهش داده‌اند، نیز همگان باور می‌کردند که بی‌تحرکی و مصرف غذاهای چرب و شیرینی که به آن‌ها معتاد شده‌اند، می‌تواند جان و سلامی آنان را به مخاطره بیندازد و زندگی را برای‌شان تلخ کند.

بسیاری از بیماری‌های غیرواگیرداری که موجب بروز سکته‌های مغزی و قلبی و مرگ شمار بالایی از انسان‌ها می‌شوند، هنوز به‌روشنی و به‌طور جدی به باور عمومی نفوذ نکرده و تهدیدهای آن آن‌گونه که باید آشکار نشده است.

این وضعیت هم به‌خاطر کم‌کاری و سستی و یا بی‌تفاوتی رسانه‌ها و هم مداخله‌های اقتصادی ازسوی سودجویان به‌وجود آمده و موجب شده است که بسیاری از انسان‌ها در این زمینه در عالم بی‌خبری بسر برند و متوجه عواقب و عوارض سبک زندگی برگزیده خود و یا تحمیل‌شده به آنان نشوند.

نداشتن تحرک لازم، مصرف خوراکی‌های ناهماهنگ و ناسازگار با طبیعت انسان، فشارهای روانی ناشی از سبک تحمیلی زندگی و …. به‌مراتب بیشتر از کرونا تهدیدکننده و آسیب‌زا هستند و مرض و مرگ را به سوی ما فرامی‌خوانند.   

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 15 مهر 1399