کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…….

۸ راهکار ساده برای مدیریت پسماندهای خانگی

سرانه تولید پسماند در کشور آنقدر بالا است که بر اساس اعلام اداره کل محیط زیست استان تهران، هر تهرانی در سال بیش از ۳۱۰ کیلوگرم پسماند شهری تولید می‌کند همچنین روزانه نزدیک به ۸۵۰۰ تن پسماند در شهر تهران تولید می‌شود که از این میزان حدود ۶۵ درصد آن‌ها زباله‌های «تر» هستند.

……………………………

بالا بودن میزان تولید پسماندهای خانگی در کشور حکایت از مصرف بی‌رویه دارد که نه‌تنها به بهداشت، سلامتی و محیط زیست ما آسیب می‌رساند بلکه هزینه‌های بسیاری را نیز به جامعه تحمیل می‌کند.

البته منظور ما از مصرف بی‌رویه، فقط بالا بودن مقدار مصرف نیست، چراکه مصرف بیش‌از حد اعتدال در شرایطی می‌تواند علامت خوب بودن وضعیت معیشتی باشد که در مختصات اقتصادی ما صدق نمی‌کند اما روند روبه‌رشد تولید زباله که ناشی از نبود آموزش‌های لازم در زمینه‌های چگونگی مصرف و جلوگیری از افزایش پسماندهای خطرناک و بیماری‌زاست، یک پیام و هشدار جدی به همگان می‌دهد که در صورت ادامه روند و رویه کنونی، قدرت کُشندگی و مرگ‌آفرینی به مراتب بیشتری از کرونا دارد، چراکه تولید شیرابه‌هایِ پسماند دربردارندهِ فلزات سنگین است و رهاشدن آن از روزنه‌های کیسه‌های زباله، معابر ما را به‌شدت آلوده کرده و می‌تواند موجب بیماری و مرگ رهگذران و ساکنان محلات مختلف شود.

همان‌گونه که در تحلیل خبرهای پیشین نیز اشاره کردیم، پدیده زباله‌دزدی و پخش و پراکنده کردن پسماندها از سوی افرادی که بیشتر معتادان را شامل می‌شوند، نیز بر شدت و گستردگی خطرهای ناشی از این وضعیت افزوده و شهروندان را با تهدیدهای گوناگون مواجه کرده است.

ای کاش در میان ساخت این‌همه فیلم و سریالی که گاهی هیچ‌گونه پیام مفیدی را برای جامعه ندارد، با نکات ضروری و حیاتی در زمینه پسماند نیز مواجه می‌شدیم تا شاید روزی فرارسد که دیگر شاهد و ناظر این‌گونه رویه و روند مصرف و تولید پسماندهای خانگی نباشیم.      

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 2 مهر 1399