کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…..

نماینده شورای شهر تهران در ستاد مناسب سازی معابر:

مناسب سازی معابر موضوعی فانتزی نیست

نماینده شورای شهر تهران در ستاد مناسب سازی معابر با تاکید بر اینکه برخی ها مناسب سازی را امری فانتزی می دانند، گفت: مناسب سازی معابر برای همه مردم یک ضرورت عمومی است.

……………………………………………

فانتزی‌نگری به اصول شهری نه‌تنها در مورد معابر و موضوع عبورومرور، بلکه به اصلی‌ترین موازین شهر نیز حکمفرما شده است، به‌گونه‌ای که شهرها مانند موجودات زنده اما بیمار تلاش می‌کنند که فقط زنده بمانند اما زندگی کردن را فراموش کرده‌اند.

المان‌ها، نمادهای غیرمرتبط،  تنها نمایشگر یک ذوق هنری اما بدون هدف و مقصود و به‌دور از مختصات شهری است که بخش قابل‌توجهی از هزینه‌ها را به‌خود اختصاص داده و بر پیچیدگی‌ها و سردرگمی‌های شهرنشینی دامن زده است.

شهرسازی‌های ما مانند معماری اصیل ایرانی در سودجویی‌ها و منفعت‌طلبی‌ها ذوب شده و از شهرها جز کوچه‌های عمودی و خیابان‌های نامتناسب و از ساختمان‌ها جز پوشش کامل و بی‌حدوحصر زمین و فضا چیزی باقی نمانده است.

دیگر نه از احساس آرامش و جلوه‌گری‌های رنگ و نما خبری است و نه از حس دلچسب امنیت روانی و معنوی.

کوچ اجباری ما در دهه‌های اخیر از سکونت‌گاه‌های روح‌افزایی که به تمام و کمال خانه بود به خوابگاه‌های عمودی که حتی خواب راحت و مناسب را از ما دریغ داشته است، معنا و مفهوم زندگی را تغییر داده و محوریت ذهن و فکرمان را تنها اقتصاد، سود مادی، جمع‌آوری مال و منال و دوری از زیست مسالمت‌آمیز و تعامل انسانی با هم‌نوع خود قرار داده است.

بی‌تردید مبدل شدنمان به ماشین کوکی و این‌همه بلا، یک‌شبه بر سرمان نازل نشده است و امروز آنچه را که می‌کشیم و می‌چشیم، نتیجه دوری از اخلاق، فرهنگ اصیل ایرانی، معنویت، نوع‌دوستی، محبت و انسانیت است و چنانچه به‌خود نیاییم و به اصل خویش بازنگردیم، باید منتظر تلخی‌ها و تلخ‌کامی‌هایی بیش‌ازاین باشیم.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 24 شهریور 1399