کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……

کلاهبرداری به بهانه دریافت نذورات

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در خصوص کلاهبرداری های اینترنتی به بهانه دریافت نذورات و کمک به نیازمندان به هموطنان هشدار داد.

………………………………..

سوءاستفاده از عواطف، احساسات و باورهای مردم، همواره در طول تاریخ معمول بوده که شدت و ضعف آن نیز به آگاهی جامعه مرتبط می‌شود.

فاصله‌گیری شمار قابل‌توجهی از مردم با رسانه ملی و دنبال نکردن خبرها و رویدادها از این رسانه، موجب شده است که بسیاری از اقشار جامعه به اطلاع‌رسانی‌های پلیس کشور وقوف نیابند و بیشتر وقت خود را در فضای مجازی صرف کنند. ازاین‌رو، بازار بازی‌کنان با عواطف مردم داغ می‌شود و شمار بالایی از افراد در دام ریا و تزویر می‌افتند.

از سوی دیگر پراکندگی و تَعَدد مراکز خیریه نیز به سردرگمی‌ها در این زمینه دامن می‌زند و تشخیص درست و نادرست را برای مردم با مشکل مواجه می‌کند.

به‌طورمعمول ریاکاران و کیسه‌دوخته‌ها برای خالی کردن جیب مردم، از عناوین و اسامی مذهبی و دینی سوءاستفاده می‌کنند و با نشان دادن چهره و ظاهری موجه و به اصطلاح «غلط‌انداز»، جامعه را فریب می‌دهند.

زیان‌های این نوع فریب‌کاری‌ها نه‌تنها به جامعه آسیب‌های اقتصادی وارد کرده، بلکه به‌تدریج باورهای ناب و خالص را نیز دچار خدشه می‌کند و تردید و ابهام را در سطوح مختلف مردم رواج می‌دهد و نوعی از ناامنی روانی را به‌وجود می‌آورد. ساماندهی و سازمان‌دهی مراکز و انجمن‌های پرشمار خیریه از اهمیتی به‌مراتب بیشتر از سایر سازمان‌دهی‌ها برخوردار است، چراکه ادامه روند و رویه فعلی به آشفته‌بازار فضای مجازی در این رابطه دامن می‌زند، هم به اقتصاد و هم به اعتماد و اعتقاد مردم آسیب می‌رساند. 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 20 شهریور 1399