کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
پشتِ نیم کت های مدارس چه می گذرد؟!

وزیر آموزش‌وپرورش:

تصویر آینده جامعه را می‌توان در آموزش و پرورش امروز دید

 

وزیر آموزش‌وپرورش در گفتگوی هفته که با حضور وزیر کشور و اعضای شورای معاونان برگزار شد، با اشاره به اینکه تصویر آینده جامعه را می‌توان در آموزش و پرورش امروز دید اظهار کرد: حضور و همکاری استانداران و فرمانداران با شورای آموزش و پرورش، ما را به یک شریک راهبردی برای شما و وزارت کشور را به شریک راهبردی برای آموزش و پرورش تبدیل می‌کند.

……………………………

 

تحلیل این خبر ……

 

 

 

بدون تردید، اصلی‌ترین، بااهمیت‌ترین، عاقلانه‌ترین و…. سرمایه‌گذاری‌ها در هر کشوری که حاکمان و مردم آن به آینده‌ای روشن می‌اندیشند، سرمایه‌گذاری انسان‌محور و فرهنگ‌‌بنیاد است و اینکه «تصویر آینده جامعه را می‌توان در آموزش و پرورش امروز دید»، تنها، سخن آقای وزیر نیست، بلکه واقعیتی است که اندیشمندان در هر دوره‌ای از تاریخ بر آن تاکید داشته و دارند.

 

 

دانش‌آموزی که تحت‌تاثیر بازتاب‌هایِ چگونگی زندگی معلم خود که با دیوِ شومِ «سختی‌های معیشتی» و آه و ناله دست‌به‌گریبان است، قرار می‌گیرد، به نوعی ذهنیت دانش‌زدگی و پول‌دوستی مبتلا می‌شود که شالوده زندگی او را بنا می‌کند.

 

 

این دانش‌آموز از همان دوران کودکی و نوجوانی، نداشتن ثروت و یا قدرت پدری را سد مستحکمی در مقابل آرزوهای خود می‌بیند و به موضوعاتی ازقبیل ازدواج و تشکیل خانواده به‌صورت عوامل بازدارنده آرامش و آسایش می‌نگرد و تلاش و کوشش را امری بیهوده و باطل می‌انگارد.

 

 

کودک و نوجوان و یا جوانی که از ثروت‌های افسانه‌ای و بادآورده چند فوتبالیست و یا به‌طورکلی شماری از سلیبریتی‌های توخالی و میان‌تهی مطلب بسیاری را می‌شنود و می‌خواند، دیگر نسبت به تلاش و کوشش بی‌اعتماد و بی‌اعتنا می‌شود و توان تاب‌آوری خود را نسبت به فرازونشیب‌های زندگی از دست می‌دهد.

 

 

کودک و نوجوانی که از همان ابتدای تحصیل تحث تاثیر القائات انحرافی قرار می‌گیرد و تنها نُمره را ملاک پیروزی خود می‌داند، دیگر به دانستن و آموختن چندان وقعی نمی‌گذارد و مدام تلاش می‌کند تا به امتیازهای کاغذی و مقوایی خود بیفزاید و درنتیجه عطش فهمیدن را قربانی اشتهای کاذب مدرک می‌کند.

 

 

همان‌گونه که حال‌وروز فعلی جامعه را باید نتیجه عملکرد گذشته خود بدانیم، برای رسیدن به آینده‌ای درخشان و پیروزمند، لازم است سرمایه‌های انسانی را حفظ و بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کلان کنیم و باور داشته باشیم که تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرانِ آینده کشور، امروز پشت نیم‌کت‌های مدارس نشسته‌اند.    

 

 

 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 19 شهریور 1399