کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
ارائه پارکینگ رایگان و امن دوچرخه در ساختمان‌های شهرداری

ارائه پارکینگ رایگان و امن دوچرخه در ساختمان‌های شهرداری

 

مدیر واحد توسعه سیستم‌های حمل و نقل پاک سازمان حمل و نقل و ترافیک، از ابلاغ دستورالعمل ساختمان دوستدار دوچرخه و ارائه پارکینگ رایگان به شهروندان و کارکنان دوچرخه‌سوار در ساختمان‌های شهرداری تهران از یک ماه آینده خبر داد.

 

 

…………………………………………….

تحلیل این خبر ……

 

 

به‌طورمعمول برای فرهنگ‌سازیِ یک امر ضروری، در ابتدا باید روال و روند رسیدن به هدف را تسهیل کرد و آن را مورد ترغیب و تشویق قرار داد. درغیراین‌صورت هیچ فرهنگِ سودمند و رهایی‌بخشی در سطح جامعه پیاده نمی‌شود و به سرانجام نمی‌رسد.

 

 

اقدام ارزشمند شهرداری تهران در ایجاد پارکینگ‌های ایمن برای دوچرخه، به استفاده‌کنندگان از این وسیله پاک و سلامت‌محور، اعتماد و اطمینان و آسودگی خاطر می‌بخشد و آنان را در بهره‌بردن از این مُد حمل‌ونقلیِ نشاط‌‌آور و نجات بخش، بیش‌ازپیش راغب می‌کند.

 

 

متاسفانه در کلان‌شهر شیراز، درعین‌حال تلاش بسیارِ متصدیان این امر، به‌دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و کمبود ملزومات اساسی و ضعف اراده، تا حدودی در استفاده از این وسیله مُفرح، دلزدگی به‌وجود آمد و بهانه‌هایی را به دست افراد هم مغرض و هم ناآگاه در این زمینه داد تا در بخش‌های بی‌هوّیت و بدون اعتبارِ فضای مجازی حملات خود را متوجه مسیرهای دل‌انگیزِ دوچرخه سواری کنند و با بی‌منطقی کامل بر آن بتازند.

 

 

چنانچه برای استفاده از دوچرخه‌هایِ طرح «بیدود»، شهرداری شیراز تسهیلات بیشتر و بهتری قائل شود، بی‌شک در آینده‌ای نه‌چندان‌دور، فرهنگ بهره‌مندی از دوچرخه فراگیر می‌شود و جامعه به سمت‌وسوی سلامت جسم و روان حرکت خواهد کرد و دیگر شاهد و ناظر افزایش سکته‌های قلبی و مغزی و بیماری‌های متعددِ ناشی از بی‌تحرکی نخواهیم بود، چراکه این کار نه‌تنها هزینه به‌حساب نمی‌آید، بلکه بهترین و نتیجه‌بخش‌ترین سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و ثمرات ارزشمند آن، هم در کوتاه‌مدت و هم در درازمدت آشکار خواهد شد.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 16 شهریور 1399


Array