کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیر و چند کلام…….

با اتمام تجمیع و تنقیح بخشنامه‌های تأمین اجتماعی در ماه‌های آتی صورت می‌گیرد؛

جلوگیری از اعمال سلیقه در اجرای قوانین تامین‌اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: تجمیع، تنقیح و تلخیص بخشنامه‌های سازمان تأمین اجتماعی با همکاری و مشورت نمایندگان و اعضای تشکل‌های مختلف درحال انجام است و پیش‌بینی می‌شود این فرآیند طی ماه‌های آینده به اتمام برسد.

…………………………………………..

قانون، مصوبات، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و … در شکل ظاهری، اعمال عدالت و جلوگیری از سوءاستفاده را می‌نمایاند، درصورتی که  می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای اعمال سلیقه و نفوذ و بازی با جملات و کلمات و تفسیر به‌رای برخی از متصدیان باشد.

نبود اطلاعات لازم قانونی در میان اقشاری از جامعه، سنگین بودن هزینه‌های وکالت، اعمال نفوذ صاحبان قدرت و ثروت و …، کاربرد قوانین، بخشنامه‌ها و … را به‌گونه‌ای برخلاف فلسفه وجودی آن‌ها تغییر می‌دهد و دوگانگی و چندگانگی رفتار و اقدامات عواملی را در سطح اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی به‌وجود می‌آورد.  

شلوغی، تراکم و گوناگونی ضوابط و مقررات، عاملی است که پایه‌های فساد را مستحکم می‌کند و بر بسیاری از واقعیت‌ها سرپوش می‌گذارد.

مواردی در سطح جامعه، رسانه‌ها و در بیان هم شماری از مسئولان و هم صاحب‌نظران، در این زمینه مطرح شده و می‌شود که چیزی جز تاسف را در بر نداشته و ندارد.

چه بسیار از بلاتکلیفی‌های چندین ساله هزاران نفر ناشی از همین امر است که در گیرودارهای اداری همچنان معطلِ حل‌و فصل مسئله خود مانده‌اند و به اِعمال سلیقه‌های برخی به‌عنوان کارشناس! و به بهانه‌هایی ازقبیل «ضوابط موجود»، مصوبات فلان جلسه و …. بر روی زمین کشانده می‌شوند که البته این وضعیت مفسده‌هایی را در دل خود پرورانده و می‌پروراند.

اگر به‌واقع قرار است که در سیستم قضایی ما تغییر و تحولاتی در راستای برقراری عدل و انصاف به‌وجود آید، بی‌تردید نخستین گام برای رسیدن به این هدف، پاکسازی انبوه ضوابط و مقرراتی است که در اداره‌ها، سازمان‌ها، نهادها و … یا با هدف سوءاستفاده ازسوی برخی به مردم تحمیل شده و یا امروزه جز دست‌وپاگیری و مزاحمت کاربرد دیگری ندارند.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 11 شهریور 1399