کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیر و چند کلام…..

بازار خودرو با بگیر و ببند درست نمی شود / حذف قیمت از سایت ها فایده ندارد

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: در وضعیت فعلی کنترل بازار عملا ممکن نیست، تنها کاری که دولت می تواند برای بازار انجام دهد شفافیت و اصلاح ساختار قیمت ها و بهبود روشهای فروش است.

…………………………………..

ایجاد محدودیت، محرومیت، ممنوعیت و به‌اصطلاح «بگیروببند» در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ….، بدون رفع و دفع عوامل اساسی و ریشه‌ای به‌وجودآورنده بحران، جز فراهم کردن زمینه بروز و ظهور فعالیت‌های «زیرزمینی» و گسترش مخفی‌کاری‌ها، تاکنون نتیجه دیگری را نداشته است.

اینکه هر زمان با بحران در یکی از بخش‌ها مواجه می‌شویم، در ابتدا مقصرتراشی می‌‌کنیم و و در پی آن به همین بهانه «بگیروببند» راه ‌می‌اندازیم، تنها ضربه و صدمه به جامعه زده‌ایم و به مفسده‌ها افزوده‌ایم.

در وضعیت انحصاری خودروسازی کشور، نمی‌توان به مقابله سلاطین قدرتمند و بانفوذ آن رفت و به مردم اجازه تنفس راحت در این زمینه را داد!

درحالی که دولت در سال‌های اخیر هیچ فکر اساسی و جدی برای مسکن نکرده است، نمی‌توان با تراشیدن مقصر و سرکوبی اقشاری از جامعه ایجاد تنش و اختلاف‌افکنی کرد و با بگیروببندهایی که با قانون اساسی و ملاک و معیارهای شرعی هم‌راستایی ندارد، بر واقعیت‌ها سرپوش گذاشت و از خود رفع‌مسئولیت کرد!

بدون تردید «انحصار» مفسده‌ساز است و مبارزه با فاسد هم با بستن چند سایت قیمت و فشار بر شماری از مالکان و موجران بی‌تقصیر، نه‌تنها از میان نمی‌رود، بلکه زمینه‌های شیوع ویروس فساد را بیش‌ازپیش فراهم کرده و از شفافیت‌ها در بخش‌های گوناگون می‌کاهد و قانون‌گریزی را به قانون‌ستیزی مبدل می‌کند!

برای رهایی از بحران مسکن در ابتدا باید به سراغ دستگاه‌ها و نهادهای مسئولی رفت که در این زمینه پیچیدگی‌های بسیاری را ایجاد کرده‌اند و تمام فکر و ذکرشان جمع‌آوری پول و دست کردن در جیب مردم است.

همچنین مشکل و بحران خودرو در کشور زمانی از میان برداشته می‌شود که دست بخش خصوصی برای رقابت‌های سالم باز شود تا بتواند سلاطین زورمدار خودرو را از تخت‌های سلطنتی که بر آن‌ها تکیه زده‌اند، فرو آورد.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 9 شهریور 1399