کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
جامعه را به برخوردهای پلیسی عادت ندهید

طراحی سامانه‌ «جریمه عابران پیاده » با چهره‌زنی و کدملی

رییس پلیس راهور ناجا از طراحی سامانه‌ای برای جریمه عابران پیاده خبر داد.

…………………………………………………………………………………

 

تحلیل این خبر …..

 

 

 

تجربه‌های بسیار نشان داده، آنگونه که فرهنگ‌سازی و آموزش در میان اقشار مختلف جامعه موفق عمل کرده، اقدامات پلیسی و قضایی با هدف بازدارندگی‌های مورد نظر، قادر به حل مشکلات و معضلات اجتماعی نبوده است. ازاین‌رو لازم است که وقت و هزینه، بیشتر در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی صرف شود تا هم نتایج مطلوب‌تری به‌دست آید و هم به‌جای ایجاد انگیزه برای تشدید ضدیت‌های عمومی به ‌سمت‌وسوی مشارکت‌های همگانی گام برداشته شود.

 

 

شخصیت جامعه با ارزش‌‌‌دهی به اقشار گوناگون و احترام گذاشتن به آنان شکل مطلوب به‌خود می‌گیرد، به‌طوری‌که آحاد مردم به شان و منزلت انسانی خود بیش‌ازپیش پی می‌برند و تلاش خواهند کرد گفتار، رفتار و عملکرد خود را متناسب با ارزش‌هایی که در خود می‌یابند، تنظیم کنند و تطبیق دهند. عکس این امر درست زمانی پدیدار می‌شود که مردم تحقیر و کوچک شمرده شوند و مدام اَنگ مُتخلف و … به آنان زده شود و مُستوجب مجازات و جریمه دانسته شوند.

 

 

جریمه کردن عابران پیاده علاوه‌بر ناممکن و یا دشوار بودن آن، می‌تواند با خود آثار منفی بسیاری به‌جای بگذارد و جامعه را به برخوردهای پلیسی و یا قضایی عادت دهد و شماری از زشتی‌ها را در اذهان کم‌رنگ و شاید هم بی‌رنگ کند.

 

 

ازسوی دیگر می‌بینیم که چگونگی رفتار با راننده‌ها و سواره‌ها درعین‌حال گذشت سال‌های متمادی، ما را به مطلوب نرسانده و هر سال میزان جریمه‌ها به‌مراتب از سال پیش‌از آن بیشتر شده است! و هنوز ازنظر نحوه رانندگی و سطح فرهنگی آن، همچنان در عقب‌ماندگی غمبار و سختی به‌سر می‌بریم.

 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 28 مرداد 1399


Array