کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…..

۲۰ درصدی که مقصر بیماری ۸۰ درصد بقیه هستند

دانشمندان کشف کرده اند از کل بیماران مبتلا به ویروس کرونا، ۲۰ درصد عامل ابتلای بقیه هستند.

……………………………………………………..

نبود و یا کم‌بودن اطلاعات حقوقی که امروزه از آن به‌عنوان «سواد حقوقی» یاد می‌شود، بسیاری از تجاوزها و تعدی‌ها را در سطح جامعه، عادی و معمولی جلوه‌گر کرده است، به‌گونه‌ای که متجاوز و متعدی تصور ناخوشایند و نامتعارفی را از عملکرد خود ندارد! و همواره گفتار و رفتار خود را برحق و شایسته می‌پندارد! از چگونگی رانندگی گرفته تا گذاشتن کیسه زباله نامناسب در معابر عمومی و …، همه مواردی است که در ذهن و فکر متجاوز و یا متخلف به‌عنوانِ «حقِ خود» جای گرفته و آزادی عمل تلقی می‌شود!

در مورد همه‌گیری ویروس کوید ۱۹ نیز اقشاری از جامعه بدون توجه به حق عمومی و لزوم رعایت اصول و موازین بهداشتی مربوطه، آزادی عمل در این زمینه را تجاوز و تعدی به‌حساب نمی‌آورند و بر این تصور هستند که مبتلا شدن دیگران توسط رفتارهای خودمحورانه، هیچ مسئولیتی را برای آنان دربر ندارد و در برابر افراد دیگر می‌توانند خودخواهانه و خودسرانه رفتار کنند! و به اصطلاح معمول، «به کسی ربطی ندارد!»

این وضعیت ناشی از نبود و یا کمبود متولی ارایه آموزشِ حقوقی به اقشار مختلف جامعه است که متاسفانه هیچ دستگاه و یا نهادی مسئولیت آن را نپذیرفته و قانونی نیز در این ارتباط وجود ندارد. ازاین‌رو نباید انتظار داشت که ویروس موذی و ویرانگر کرونا آن‌گونه که باید و شاید در کنترل متولی‌های بهداشتی و درمانی باشد و مرگ‌ومیرهای دردناک و سهمگین گریبان عموم را نگیرد.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 27 مرداد 1399