کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام……

معاون وزیر راه و شهرسازی:

۵۰ درصد جمعیت کلانشهرها اجاره‌نشین هستند

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اعتقاد کارشناسی ما این است که اگر برای دهک‌های ۴ تا ۷ اقدامی در خصوص تامین مسکن انجام نشود، آنها دچار مشکلات جدی برای تامین مسکن و پرداخت اجاره‌ بها خواهند شد، گفت: در کلانشهرها نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت شهر را اجاره‌نشین‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

……………………………………………………………………..

همان‌گونه که در تحلیل خبرهای پیشین در زمینه وضعیت مسکن و نرخ اجاره‌بها یادآور شدیم، این امر با هزینه‌کرد در صدها کالا و خدمات ارتباط تنگاتنگ دارد که چشم‌پوشی از این واقعیت جز ایجاد جوّ مسموم در سطح جامعه اثر دیگری را برجای نگذاشته و نخواهد گذاشت و نه‌تنها موجب التهاب‌های گوناگون و بروز اختلاف‌های پرشمار بین مردم می‌شود بلکه وضعیت مسکن را روزبه‌روز بحرانی‌تر می‌کند.

چنانچه به شعارهای تکراری و نخ‌نما شده با هدف سرپوش‌گذاری بر واقعیت‌ها، کم‌کاری‌ها، سوءمدیریت‌ها و …. پرداخته و شکاف‌های اجتماعی ایجاد شود، بدون تردید مشکل مسکن هر روز سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود، چراکه دیگر انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این بخش باقی نمی‌ماند و کمبودها در این زمینه بیش‌ازپیش خواهد شد.

سازندگان و یا مالکانی که دولت‌ها همواره از آنان انتظار خیّر بودن دارند، هنگامی که با افزایش سرسام‌آور هزینه‌ کالاها و خدمات مرتبط با مسکن مواجه می‌شوند، لاجرم خود را با موقعیت و وضعیت موجود همراه و هماهنگ می‌کنند تا دچار ضرر و زیان نشوند.

از یک‌سو تعرفه صدور پروانه‌های ساخت و قیمت اوراق مسکن و … افزایش بی‌سابقه می‌یابد و ازسوی دیگر بنابر کنترل قیمت مسکن و اجاره‌بهای آن گذاشته می‌شود و در این میانه معلوم نیست که سرانجام کار به کجا ختم می‌شود و چه سرنوشتی در این زمینه برای مردم رقم می‌خورد؟!

بی‌تردید چنانچه نیت و مقصود رفاه حال مستاجران باشد، چاره‌ای جز تخصیص بودجه و دادن یارانه در این زمینه وجود ندارد، چراکه تجربه‌های پی‌درپی نشان داده است که با دست در جیب مردم کردن، نه‌تنها تاکنون هیچ گره‌ای از گره‌های اقشار ضعیف و متوسط باز نشده، بلکه به مشکلات و دشواری‌های معیشتی آنان افزوده شده است.

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 25 مرداد 1399