کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
یک تیتر و چند کلام…..

کسانی که جنگل ها را آتش می زنند احتمالا مشکل روانی دارند / بیشتر حریق ها عمدی است

اسماعیل کهرم با بیان این مطلب افزود: دولت و وزارت دفاع تا کنون هیچ اقدامی برای خاموش کردن این آتش سوزی ها نداشته اند و حجم زیادی از جنگل ها از بین رفته است.

……………………………………………………………

تجربه‌های مکرر نشان داده که سیستم‌ دولتی برای حفاظت و مراقبت از جنگل‌ها و منابع طبیعی همواره فَشَل بوده است.

قرن‌ها پیش‌از پیدایش سازمان‌ها و ارگان‌هایی که متولی امور جنگل‌ها و منابع طبیعی شوند، انسان‌های بومی و محلی به‌خاطر علاقه‌مندی بسیاری که به منطقه خود داشتند، از این منابع با جان و دل محافظت می‌کردند. چراکه هم نسبت به زادگاه خود تعصب و غیرت ویژه داشته‌اند و هم اینکه این منابع مایحتاج زندگی آنان را فراهم می‌کرده و به‌عنوان نعمت‌های ارزشمند خدادادی به جنگل‌ها و منابع طبیعی می‌نگریستند.

پس از تشکیل دستگاه‌های دولتی و حاکمیت یافتن آن‌ها بر امور جنگل‌ها، دشت‌ها و ….، به‌خاطر اینکه دیگر مانند قبل از آن، تعصب زادگاهی و محلی بودن از میان رفت و از سوی دیگر، هم شمار ماموران و هم امکانات لازم برای صیانت از منابع طبیعی به‌اندازه لازم نبوده است، به‌تدریج طی سال‌های متمادی شاهد آسیب‌دیدگی‌های جدی و یا نابودی این‌گونه منابع بوده‌ و هستیم. به‌طوری‌که یک آتش‌سوزی مختصر در مدت‌زمان کوتاهی بخش وسیعی از جنگل‌ها را فرامی‌گیرد و سرمایه‌های بی‌نظیر چندصدساله و بلکه چندهزارساله را به فنا می‌برد.

طی سال‌های بسیار طولانی، از دستگاه‌های حاکمیتی متولی امور جنگل‌ها و منابع طبیعی جز نگهبانی ناقص و کم‌اثر و گاهی نیز بی‌اثر، ویژگی دیگری مشاهده نشده است. به‌گونه‌ای که به‌جای رشد و توسعه جنگل‌ها، همواره نظاره‌گر نابودی و کاهش چشمگیر مساحت آن‌ها بوده‌ایم.

بنابراین برای حفاظت و مراقبت از جنگل‌ها و منابع خداداد طبیعی چاره‌ای جز مشارکت جدی همراه با تامین منافع مشروع مردمی وجود ندارد و در این رابطه باید تنگ‌نظری‌ها و کوتاه‌بینی‌ها زدوده شود.  

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 24 مرداد 1399