کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
مُردم اَندر حَسرت فَهم دُرست!

مُردم اَندر حَسرت فَهم دُرست!

 

همان‌گونه که پیش‌تر نیز گفتیم، ما تمام انسان‌ها چاره‌ای جز برگزیدن سبک زندگی کرونایی در مدت‌زمانی نامعلوم، نداریم، بنابراین باید چگونگی زیست خود را با وجود این بلای جهان‌گیر به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که بتوانیم از این دوران تلخ و سخت، بگذریم. اما با بلای همیشگی و مخوف‌تر از کرونا که فهم نادرست است، چه کنیم؟!

در معابر عمومی، فروشگاه‌ها، داروخانه‌ها و …. با افرادی مواجه می‌شویم که هیچ درکی از عواقب برهم زدن قراردادهای اجتماعی ندارند و زندگی خود و دیگران را بر مبنای فهم نادرستی که از زمان‌های دور، حضرت مولانا را نیز رنجانده است، به بازی گرفته و می‌گیرند.

هرچه می‌گویم به‌قدر فَهم توست

مُردم اَندر حَسرت فَهم دُرست

توقف فعالیت‌های اقتصادی، در وضعیت کنونیِ کشور و وعده‌های دولت‌ها که بنابر سابقه، با اعتماد عمومی همراه نیست و همواره ایجاد اختلاف بین کارگر و کارفرما، موجر و مستاجر، خریدار و فروشنده و … را به‌دنبال داشته، به‌شدت زیان‌بار است و اگر کرونا مرگ می‌آورد، پیامدهای این زیان‌ها برای شمار بالایی از افراد جامعه‌ی ما دِقمَرگی را به‌دنبال دارد که به‌مراتب دردناک‌تر و غمبارتر از مردنِ عادی است.

هرچند که هرگز درست نیست کشورمان را با دیگر کشورها قیاس کنیم، به‌طورمثال رفتار خشونت‌بار و … پلیس هند با مردمی که در این زمینه سهل‌انگاری می‌کنند را مورد تایید قرار نمی‌دهیم، چراکه سابقه‌ی چندهزار ساله‌ی تمدنی و فرهنگی داریم و اغلب فرهنگ‌ها در طول تاریخ در فرهنگ غنی ما حل شده است، اما حقوق دانایان هم نباید مورد تعدی و تجاوز ناآگاهان و … قرار گیرد.

هل يستوي الذين يعلمون والذين لا يعلمون ( آيا دانايان با نادانان برابرند؟ )

صداوسیما و دیگر رسانه‌ها باید «به اندازه‌ی فهم این‌گونه افراد»، به تبیین و تشریح لزوم رعایت فاصله‌های اجتماعی و فیزیکی، زدن ماسک در اماکن بسته و پرجمعیت، ضدعفونی و شستن دست‌ها، پرهیز از ترددهای غیرضرور و …. بپردازند و همچنین اصناف، اداره‌ها و ارگان‌ها و … نیز پروتکل‌های رسمیت‌یافته‌ی جهانی و تعیین و تنظیم شده را با دقت و ظرافت هرچه تمام‌تر اجرایی کنند، تا هم زندگی روال عادی به خود گیرد و هم از تهدیدهای ویروسی رهایی یابیم.    

 

  • نویسنده : عزیزالله قهرمانی
  • 17 فروردین 1399